top of page

Оновлення системи фінансового моніторингу


19 січня Міністерство фінансів оприлюднило у себе на сайті масштабний законопроект щодо оновлення системи фінансового моніторингу: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».


Відтак, операції, щодо яких суб'єкт первинного фінансового моніторингу (СПФМ) зобов'язаний буде повідомити Держфінмоніторинг, повинні перевищувати 300 тис. грн.. (на сьогодні – 150 тис. грн) та бути пов’язаними з готівкою, переказом коштів за кордон,політично значущими особами та їх оточенням чи державою, що не виконує належним чином рекомендації міжнародних організацій, що провадять діяльність у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.


Для операцій з переказу готівки без ідентифікації і верифікації клієнтів порогова сума також збільшилась з 15 тис. грн до 30 тис. грн.


Натомість суттєво зросло коло суб'єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ). Тепер до існуючих СПФМ також включено небанкові обмінні пункти, а до спеціальних СПФМ тепер входять особи, що надають інформаційно-консультаційні послуги з питань оподаткування та особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами (крім осіб, що надають послуги в рамках трудових правовідносин).


Доповнено механізм верифікації кінцевих бенефіціарів з метою відокремлення їх від номінальних осіб.


Також законопроект передбачає ризик-орієнтовний підхід при поданні інформації про підозрілі фінансові операції СПФМ. За цим підходом до уваги береться тип клієнта, його географічне розташування та реєстрація, види та способи надання товарів та послуг цьому клієнтові. Навіть допорогова підозріла операція або спроба її проведення повинна бути доведена до відома Держфінмоніторингу.


Законопроектом спрощено визначення кола політично значущих осіб на базі поданих декларацій в НАЗК і створення Державного реєстру національних громадських діячів та членів їх сімей.


Також вводяться нові правила для фінансових операцій високопоставлених державних осіб і чиновників, суддів, прокурорів і народних депутатів, членів їх сімей, які передбачають наявність необхідної документації про їх фінансовий та майновий стан.


За порушення правил фінансового моніторингу СПФМ передбачена широка градація покарань: від письмового попередження до штрафів у розмірі від 5 до 10% від річного обороту за кожен зафіксований факт, позбавлення ліцензії та навіть тюремного строку. Наприклад, восьмирічний термін можуть дати особі, яку викриють в умисному порушенні порядку замороження активів особи, пов’язаної із провадженням терористичної діяльності.

#фінансовиймоніторинг #СПФМ #законопроект #легалізаціявідмиваннядоходів #Держфінмоніторинг #верифікаціяклієнтів #пороговасума

bottom of page